Nyelvvizsgát szeretnék! De mégis milyet?

Te milyen nyelvvizsgát tennél? Angol, német, spanyol, esetleg francia? Általános vagy szaknyelvi? Elég csak egy nyelven bizonyítanom, vagy érdemes kétnyelvű vizsgát tennem? Mostani cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a választ.


Úgy gondoljuk az sosem kérdés, hogy egy nyelvtanuló pontosan milyen nyelvű nyelvvizsgát szeretne tenni, hiszen ez általában a személyes preferenciától és a kitűzött céloktól függ. Viszont ha az lenne a kérdés, hogy pontosan milyen szinten lehet manapság nyelvvizsgát tenni, akkor a lehetőségeink a következők:

  • Alapfokú (B1) nyelvvizsga
    Az alapfokú (B1) szintű nyelvtudás birtokában valaki képes a legtöbb hétköznapi helyzetet kezelni, valamint gond nélkül részt vesz a hétköznapi témákról szóló beszélgetésekben is, melyhez nincs szükség külön előkészületre vagy tervezésre.
  • Középfokú (B2) nyelvvizsga
    A középfokú (B2) nyelvvizsgával rendelkező személy könnyedén és természetesen kommunikál akár anyanyelvi beszélőkkel is. Magabiztosan fejti ki véleményét és aktívan érvel a számára ismerős témákban. Gondolatait világosan, részletekbe menően fogalmazza meg, és képes bemutatni egy-egy aktuális kérdés előnyeit és hátrányait is az adott nyelven.
  • Felsőfokú (C1) nyelvvizsga
    A felsőfokú (C1) nyelvvizsgával rendelkező személy roppant gördülékenyen és folyamatosan fejezi ki magát, ritkán akad meg a megfelelő kifejezés keresésében. Az idegen nyelvet magabiztosan, hatékonyan használja, hozzászólásait a beszélgetéshez jól illeszti. Bonyolult témákat is részletesen tárgyal, miközben gondolatait összefüggően és logikusan zárja le.

nyelvvizsga.hu, goal szó angolul fekete háttérrel és fehér betűkkel

forrás: pexels.com


A nyelvvizsga szintjének kiválasztása után a nyelvvizsga pontos típusára is érdemes figyelni, melyek a következők lehetnek:

  • Általános
    Az általános nyelvvizsga hétköznapi témákra épül, amely tulajdonsága miatt nem véletlenül a legnépszerűbb választás a vizsgázók körében.
  • Szaknyelvi
    A szaknyelvi nyelvvizsga elsősorban az adott szakma terminológiájának ismeretét és használatát várja el. Ez a típus elengedhetetlen lehet bizonyos egyetemi diplomák megszerzéséhez vagy szakmai munkakörök betöltéséhez.

A nyelvvizsga szintjének és típusának kiválasztása után döntsük el azt is, hogy két- vagy egynyelvű vizsgát szeretnénk tenni:

  • Egynyelvű vizsga
    Az egynyelvű vizsga egy általános vizsgafelépítéssel rendelkezik, mely vizsgálja az íráskészséget, a szövegértést, a beszédkészséget és a beszédértést.
  • Kétnyelvű vizsga
    A kétnyelvű vizsga az egynyelvű vizsgánál felsorolt összes részt tartalmazza, megtoldva egy közvetítési – azaz fordítási – feladattal.

Ha mindezzel megvagyunk és elhatároztuk magunkat, akkor nincs más teendőnk, mint hogy vizsgaközpontot és vizsgaidőpontot válasszunk. Ebben a folyamatban kiváló segítséget nyújt oldalunk Nyelvvizsgák összehasonlítása elnevezésű menüpontja. Tartalmas felkészülést és további kitartást kívánunk a nyelvvizsgára készülőknek!


Ha érdekel a téma és úgy érzed, hogy maradt még kérdésed ezzel kapcsolatban, akkor érdemes ellátogatnod oldalunk Hasznos infók menüpontjára is, ahol további nyelvvizsgával kapcsolatos kérdésekre kaphatsz választ. Ha pedig a nyelvtanulással kapcsolatban esetleg angol vagy német nyelv felé szeretnél orientálódni, akkor oldalunk Nyelvtanulás menüpontjában találhatsz angol és német nyelvű szintfelmérőket, különféle tananyagokat, szószedeteket, illetve a nyelvtanulást és vizsgázást segítő tippeket és trükköket!

Végül de nem utolsó sorban: ha nyelvvizsgára készülsz, de még nem választottad ki a számodra megfelelő nyelvvizsgaközpontot és vizsgarendszert, akkor az előbbi kiválasztásában nagy segítségedre lesz a Nyelvvizsgaközpontok aloldalunk, ha pedig az utóbbival kapcsolatban lennének kételyeid, akkor a Nyelvvizsgák összehasonlítása menüpontot Neked találtuk ki!