A nagy mesterséges intelligencia (AI) cégek által alkalmazott megoldásoknál lényegesen kisebb szövegmennyiséget és számítási kapacitást igénylő hatékony nyelvi modell kialakításán dolgoznak a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói – közölte honlapján a felsőoktatási intézmény.
„A nyelvi modellek a szövegek értelmezésére és feldolgozására, vagyis egy emberi képesség szimulálására törekszenek. A nemzetközi AI-cégek révén megismert nagy nyelvi modellek gépi tanításra alkalmazott célfüggvényei mégis figyelmen kívül hagyják az emberi megértés sajátosságait. Ez idézi elő azt a helyzetet, hogy a nagy nyelvi modellek drágán, rendkívüli adatpazarlással és alacsony hatékonysággal tudják elérni az emberi megértés szimulációját”
– magyarázta Berend Gábor, az SZTE Számítógépes Algoritmusok és Mesterséges Intelligencia Tanszékén docense, aki kutatásaihoz Bolyai-ösztöndíjat nyert.
A klasszikus maszkolt nyelvi modellezés során 100 milliárdnyi mondattal tanítják a rendszert, majd ezek bizonyos mennyiségű szavát kitakarják. A nyelvi modell célja, hogy képes legyen megállapítani, a kitakar helyen pontosan milyen szó állhatott. Így a tanulás lépései nem tükrözik az emberi gondolkodásmódot.
forrás: pexels.com
Az SZTE kutatóinak eljárása során egy segédmodellel előbb a szavakhoz kötődő rejtett fogalmi kategóriákat szeretnék automatikusan felállítani. Egy szöveg számítógépes reprezentációja során egy-egy szó által fedett dolgot ezer szempontból értékelhetnek, ezek közül azonban csupán néhány lesz valóban jellemző, melyek meghatározzák a fogalmi kategóriákat. Ezt az alternatív előtanítási eljárást „maszkolt látens szemantikai modellezésnek” nevezték el, és angol, valamint magyar nyelvre is következetesen jobb eredményeket adott, mint a klasszikus maszkolt nyelvi modellezés.
A Dr. Berend Gáborral folytatott teljes interjú a Szegedi Tudományegyetem honlapján olvasható.
Ha érdekel a téma és úgy érzed, hogy maradt még kérdésed ezzel kapcsolatban, akkor érdemes ellátogatnod oldalunk Hasznos infók menüpontjára is, ahol további nyelvvizsgával kapcsolatos kérdésekre kaphatsz választ. Ha pedig a nyelvtanulással kapcsolatban esetleg angol vagy német nyelv felé szeretnél orientálódni, akkor oldalunk Nyelvtanulás menüpontjában találhatsz angol és német nyelvű szintfelmérőket, különféle tananyagokat, szószedeteket, illetve a nyelvtanulást és vizsgázást segítő tippeket és trükköket!
Végül de nem utolsó sorban: ha nyelvvizsgára készülsz, de még nem választottad ki a számodra megfelelő nyelvvizsgaközpontot és vizsgarendszert, akkor az előbbi kiválasztásában nagy segítségedre lesz a Nyelvvizsgaközpontok aloldalunk, ha pedig az utóbbival kapcsolatban lennének kételyeid, akkor a Nyelvvizsgák összehasonlítása menüpontot Neked találtuk ki!
Forrás: MTI